Warning: Use of undefined constant ZEE_LANG - assumed 'ZEE_LANG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt31950/domeenid/www.intrastat.ee/htdocs/wp-content/themes/zeecorporate/includes/plugins/theme_socialmedia_widget.php on line 5
Metoodika | Intrastati Abi

Metoodika

Intrastat – mis see on?

Intrastat on statistiline aruanne ettevõtte kaubavahetuse kohta Euroopa Liidu riikidega. Intrastati aruanne asendab tollideklaratsiooni Euroopa Liidu siseses kaubavahetuses ning on kasutusel kõigis liikmesriikides. Intrastat on ka üks keerukamaid statistilisi aruandeid, iga kirje puhul on vaja täita kuni 17 erinevat andmevälja ning nende kodeerimiseks kasutada 6 erinevat klassifikaatorit. Kirjete arv ühe kuu aruandes võib ulatuda mitme tuhandeni. Seetõttu on Intrastati aruande täitmine andmeesitajate jaoks keeruline ja koormav kohustus.

Intrastat Eestis

Eestis tuli Intrastati aruanne kasutusele 2004. aastal seoses liitumisega Euroopa Liiduga. Eestis kogub Intrastat aruandeid Statistikaamet ning aruannet saab esitada kas elektrooniliselt või paberil. Aruanne tuleb kõigi eelmise kuu tehingute kohta esitada järgmise kuu 14. kuupäevaks. Aruande esitamata jätmise või valeandmete esitamise korral on võimalikud sanktsioonid ja sunniraha kohaldamine.

Intrastati andmeesitajad

Intrastati aruannet peavad esitama kõik käibemaksukohustuslikud ettevõtted, kes on ületanud aruandeaastaks kehtestatud statistilise läve. 2014. aasta statistilised läved on kauba lähetamisel 130 000 EUR ja kauba saabumisel 200 000 EUR. Aruanne tuleb esitada selle kaubavoo kohta, mis ületab statistilise läve. Oma ettevõtte aruandekohustust saab kontrollida Statistikaametist.

Intrastati metoodika

Intrastat hõlmab kõiki kaubandustehinguid Euroopa Liidu liikmesriikide vahel, sealhulgas kaupade töötlemist, ladustamist ja firmasiseseid tehinguid. Aruanne ei hõlma kaupade remonti ja transiiti. Intrastat käsitleb ainult kaupu nende füüsilisel kujul, teenuseid aruanne ei hõlma. Kaubad tuleb kajastada selle kuu aruandes, kui nad riigipiiri ületasid.

Intrastati klassifikaatorid

Iga kauba puhul on vaja määrata tema 8-kohaline kaubakood klassifikaatori Kombineeritud nomenklatuur (KN) järgi. KN sisaldab ligi 10000 erinevat kaubakoodi ning koodid võivad muutuda iga aasta. Lisaks kaubakoodile tuleb vastavate klassifikaatorite järgi kodeerida ka mõõtühik, partnerriik, tehinguliik, transpordiliik ja tarneklausel.

Kuidas aitab Intrastati Abi?

Meie firma tunneb hästi Intrastati metoodikat ning aruande täitmise kõiki iseärasusi. Tellides meie teenuse, koostame teie firmale kvaliteetse Intrastati aruande ning lahendame kõik aruandega seotud küsimused ja probleemid.